Odwieczny dylemat – Jakie listwy będą pasować do mojego pomieszczenia?

Niektórzy pokusiliby się o stwierdzenie „temat rzeka”. Pojęcie listew przypodłogowych nie jest takie proste, jakby się wydawało. Podczas wyboru listew podłogowych trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii. Istotnymi czynnikami będzie zarówno materiał, z którego zdobienie jest wykonane tak jak i kolor, rozmiar, wzór powierzchni, czy przeznaczenie produktu. Tak naprawdę każda aranżacja wymaga indywidualnego spojrzenia na temat. Nie oznacza to jednak, że nie ma zasad ogólnych, które pomogą Ci w podjęciu decyzji. W poniższym wpisie postaram się uchylić rąbka tajemnicy, dotyczącego wyboru listwy podłogowej, biorąc pod uwagę miejsce jej zastosowania.

listwy przypodłogowe białe, białe listwy podłogowe

Najważniejsze pytanie, które musisz sobie zadać na samym początku to „Jakie funkcje mają spełniać moje nowe listwy przypodłogowe„. Czy mają być dekoracyjnym dodatkiem zwieńczającym pomieszczenie? Ratunkiem w sytuacji, gdy dylatacja podłogi okazała się większa, niż było to planowane i nie masz pomysłu jak ową szczelinę zakryć? Być może planujesz w sprytny sposób zamaskować domowe okablowanie? A może funkcja ochronna jest twoim priorytetem i pragniesz zabezpieczyć dolną krawędź ściany przed wilgocią, zabrudzeniami oraz uszkodzeniami wynikającymi z codziennego użytkowania powierzchni? Jak można zauważyć, zastosowań sztukaterii przypodłogowej jest wiele, dlatego też warto poświęcić chwile, na przemyślenie tematu.

Kolejnym etapem wyboru będzie zatrzymanie się przy rozmiarze, a konkretnie mówiąc – przy wysokości listwy. Przyjętym standardem jest wysokość 8 cm. Wszelacy producenci oferują w swoich asortymentach zarówno listwy większe jak i mniejsze. Rozbieżność rozmiarów jest naprawdę duża. Najmniejsze modele zaczynają się od 2 cm (ćwierćwałki), a największe kończą listę produktów z wynikiem aż 18 cm! Modele z przedziału >8 cm to sztukateria praktycznie stapiająca się z podłogą. Zastosowanie tego typu listew tworzy estetyczny efekt na łączeniu ściany z podłogą, nie narzucają się na tle aranżacji pomieszczenia. Listwy z kategorii „mniejszych” są wybierane najczęściej w minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach, które lubią jednolite i spójne aranżacje. Większe listwy – od 10 cm wzwyż, to wybór, który doskonale sprawdzi się do wnętrz wyższych, takich jak na przykład mieszkania w starych kamienicach. Przejście na odpowiednio duże modele pozwoli Ci optycznie skrócić wysokie ściany – wystarczą pokaźne listwy, które pomalowane na inny kolor stworzą kolorystyczny kontrast.

Listwy przypodłogowe do gresu

Płytki gresowe są obecnie coraz bardziej popularne w polskich domach. Coraz częściej zastanawiamy się, jak dobrać listwy przypodłogowe, jeśli mamy do czynienia właśnie z gresem, a nie np. panelami czy lakierowanym parkietem. Wybór odpowiedniej listwy przypodłogowej uzależniony jest przede wszystkim od charakterystyki pomieszczenia, w którym ma być ona zastosowana. Najpopularniejszym wyborem jest połączenie gresu z cokołami wykonanymi z aluminium lub poliuretanu. Ten duet cechuje nowoczesny wygląd w połączeniu z niezwykłą ochroną. Tego typu listwy nie ulegną deformacji, nawet pod długotrwałym wpływem wody. Ponadto ze względu na wysoką gęstość materiału listwy są nieugiętne na wyzwania dnia codziennego takie jak m.in. obijanie odkurzaczem czy zarysowania.

Alternatywą do powyższych listew są MDF-y, które ze względu na charakterystykę materiału są tańszą opcją wykończenia podłogi. Modele te są zalecane wyłącznie w pomieszczeniach, w których listwy nie będą narażone na wilgoć.

Bez względu na wybrany materiał, montaż listew przypodłogowych jest stosunkowo prosty, intuicyjny. Możesz być pewien, że nie będziesz potrzebował pomocy – każdy jest w stanie zrobić to sam, na własną rękę. W zależności od wybranego modelu mocowane odbywa się za pomocą dedykowanego przez producenta kleju montażowego lub na klipsy, które najpierw przytwierdzamy na wkręty, a następnie osadzamy na nich listwy podłogowe. W przypadku zakończeń oraz narożników wszystkie operacje wykonujemy z samej listwy, poprzez zacięcie jest pod kątem 45°.

Podsumowanie

Pokrótce mówiąc, to jaka listwa przypodłogowa pasuje to kwestia wysoce indywidualna. Dokonując wyboru, musisz mieć na względzie wszelakie warunki, jakie panują w pomieszczeniu, w którym docelowo listwy będą montowane.

Niezależnie od tego, jakiego typu sztukaterię do płytek wybierzesz, miej na uwadze nie tylko kolor lub wzór, ale koniecznie skup się również na:

  • Sposobie montażu – listwy przypodłogowe dzielą się na listwy mocowane na klipsy montażowe oraz na listwy klejone do powierzchni ściany.
  • Odporności produktu na wilgoć – poliuretan/polimer/aluminium to materiały całkowicie wodoodporne. MDF występuje w dwóch wersjach – podstawowej, narażonej na negatywne skutki kontaktu z wilgocią oraz w wersji „zielonej” wilgocioodpornej.
  • Możliwości ukrycia okablowania – nie każdy model posiada tego typu udogodnienie, pozwalające w prosty sposób na organizację domowych przewodów.
  • Charakterze zdobień – proste listwy świetnie prezentują się w minimalistycznych, nowoczesnych wnętrzach, listwy bogato zdobione to strzał w dziesiątkę dla pomieszczeń klasycznych.
  • Występowaniu wariantu FLEX – wybrane modele występują w wersji elastycznej. Giętkie listwy FLEX doskonale sprawdzają się jako wykończenie zaokrąglonych powierzchni, gdzie klasyczne „sztywne” listwy nie mają prawa bytu.