Jakie maskownice karniszy wybrać?

Aby sprostać swoim oczekiwaniom, ważne jest, by dobrać odpowiedni produkt i dopasować go do danego pomieszczenia. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na wysokość pomieszczenia, w którym listwy do zabudowy karniszy zostaną zamontowane. Wysokość wnętrza stanowi najważniejszy z atrybutów podczas wyboru maskownicy, gdyż nieodpowiednio dobrany produkt negatywnie wpłynie na optyczny aspekt pokoju. Zamontowanie zbyt dużej listwy pomniejszy pomieszczenie, natomiast zbyt niska listwa sprawi, że całość będzie z dołu wystawać. Szybki i łatwy test weryfikacyjny można wykonać wycinając karton o odpowiedniej wysokości, a następnie umieszczając go na suficie. Pozwala to zobaczyć, czy dana wysokość listwy współgra z otaczającym ją wnętrzem tworząc spójną całość.

Po określeniu, pod względem wymiarów, jaka maskownica karnisza sprawdzi się, kolejnym podpunktem jest styl aranżacji, który chciałeś osiągnąć podczas projektowania swojego wnętrza. W tym miejscu panuje pełna dowolność. Na rynku występuje od groma modeli zaczynając od tych całkowicie prostych, minimalistycznych, po wyroby bogato przyozdabiane zarówno frezami, jak i eleganckim, klasycznym kształtem. Bogaty asortyment sprawia, że KAŻDY, nawet najbardziej wymagający klient znajdzie model, który będzie odpowiadał w jego wizji aranżacyjnej.

Ostatnią kwestią, którą warto rozważyć to oświetlenie LED. W przypadku zdecydowania się na tego typu udogodnienie warto sprawdzić jak zachowuje się dany materiał, z którego maskownica została wykonana.

Listwy produkowane są ze: styroduru, karton-gipsu oraz poliuretanu. W przypadku dwóch pierwszych tworzyw niezbędne jest oklejenie wewnętrznej powierzchni listwy do zabudowy karnisza aluminiową taśmą, która zapobiegnie przebijaniu światła przez powierzchnie owej sztukaterii. W przypadku poliuretanu sprawa wygląda nieco inaczej…

listwy do zabudowy karnisza, projekt blue tarpan

Listwy poliuretanowe – technologia zapobiegająca przebijanie światła

Z roku na rok coraz więcej poliuretanowych osłon karnisza produkowane jest w nowatorskiej technologi zapobiegającej przebijania światła. Technologia ta, to innowacyjna koncepcja, która eliminuje niedogodności związane z użyciem diod LED. Największym problemem przy stosowaniu pasków oświetleniowych było przepuszczanie światła przez powierzchnię maskownicy. Te naturalnie występujące zjawisko znacząco wpływało na końcowy efekt wizualny. Opracowanie materiału blokującego światło całkowicie wyeliminowało konieczność oklejania listwy taśmą aluminiową oraz sprawiło, że całkowity czas montażu listwy do zabudowy karniszy został skrócony aż o 80%!

Producent sztukaterii Mardom Decor był istnym prekursorem w tej dziedzinie. To właśnie oni, jako pierwsza firma na rynku opracowali system całkowitej eliminacji efektu przebijania światła. Na chwilę obecną rozwiązanie te stało się standardem i zostało podchwycone przez innych producentów. Patent ten można spotkać między innymi pod nazwą LIGHT BLOCKER oraz LIGHT GUARD.

Montaż maskownicy

Maskownice karniszy to sztukateria wykończeniowa, którą możemy montować sami we własnym zakresie. Oczywiście jeżeli ktoś się nie czuje na siłach, to lepiej pozostawić to monterom z odpowiednim doświadczeniem. Często słyszy się pytanie, jak zamontować maskownice karniszy?. Jest to proces podzielony na parę etapów. Poniżej w skrócie pokierujemy, w jakiej kolejności montaż powinien przebiegać.

Proces ten zaczynamy od wykonania niezbędnych pomiarów. Następnie należy ustalić położenie, w którym maskownica będzie przytwierdzona oraz zaznaczyć miejsce te ołówkiem. Ważne jest, aby przed montażem sprawdzić, czy ściany i sufit są proste i czy nie wymagają one drobnych poprawek. Miejsce klejenia listwy przygotowujemy poprzez oczyszczenie – odpylenie powierzchni montażowej. W przypadku występowania parapetów, kaloryferów lub jakichkolwiek innych elementów mogących kolidować z tkaniną przyjmujemy odpowiedni zapas, tak aby zawieszone tkaniny mogły swobodnie zwisać.

Maskownice karniszy wykonane są z lekkiego tworzywa. Listwy do zabudowy karniszy przyklejamy bezpośrednio do sufitu. Górną krawędź maskownicy karnisza smarujemy dedykowanym klejem montażowym, a następnie dociskamy do sufitu. Następnie przytrzymujemy całość do momentu wstępnego związania. Czas, który spoina potrzebuje by „chwycić” listwę wynosi około 15 minut. Po złapaniu przyczepności ściągamy nadmiar kleju szpachelką lub wilgotną gąbeczką. Czas potrzebny do całkowitego związania to 24 godziny.

W takim razie, na jaki materiał się zdecydować?

Wszystkie powyższe tworzywa posiadają zarówno wady jak i zalety. Listwy styrodurowe są najtańszą opcja, aczkolwiek ich twardość oraz struktura powierzchni pozostawia sobie wiele do życzenia. Karton-gips to materiał łatwo dostępny oraz powszechnie znany. A co jeżeli chodzi o poliuretan? Maskownice karniszy wykonane z tego materiału są tańsze od budowania zabudowy kartonowo – gipsowej. Cały proces jest również szybszy oraz decydowanie czystsze w montażu. Powierzchnia poliuretanowej listwy do zabudowy karniszy jest całkowicie gładka, niesamowicie wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne oraz całkowicie wodoodporna. Listwy sprzedawane są w formie gotowej do malowania (całość wykończona jest białym primerem o właściwościach wygładzających i ułatwiających absorpcję kolejnych warstw farby) lub fabrycznie pomalowanej. Przewyższająca ilość zalet produktów polimerowych sprawia, że właśnie ten rodzaj listew z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Maskownice karnisza tego typu polecane są przez wszelakich architektów, projektantów, ale również montażystów w całej Polsce!

.