Wybór systemu karniszowego – na co się zdecydować?

Jaki karnisz wybrać, aby spełnić określone funkcje praktyczne, jednocześnie eksponując dekorację okienną? Decyzja, którą podejmiemy powinna zależeć przede wszystkim od tego, jakie oczekiwania funkcjonalne mamy względem naszego karnisza. Jeżeli twoim priorytetem jest jakość połączona z niespotykaną funkcjonalnością, to odpowiedź jest prosta – aluminiowe szyny karniszowe!

System karniszy aluminiowych to przede wszystkim rozwiązanie ciche, do zawieszania zasłon i firan, doceniane przez wszelakich architektów i projektantów wnętrz. Aluminiowe karnisze charakteryzują się między innymi łatwym przesuwaniem tkanin, bez naprężeń z powodu zakleszczenia suwaków. Kolejnymi z zalet owego systemu jest długowieczność wykorzystanego materiału (do produkcji wykorzystane zostało aluminium wysokiej jakości) oraz duża nośność prowadnic, która sprawia, że powieszenie nawet najcięższej tkaniny nie będzie stanowić najmniejszego problemu.

Popularność karniszy aluminiowych wynika głównie z ich nietuzinkowej użyteczności połączonej z eleganckim, minimalistycznym kształtem. Choć karnisz nie jest obowiązkowym elementem wystroju wnętrza, jego funkcja praktyczna często przeważa o jego zastosowaniu. W związku z tym jego dobór nie może być przypadkowy…

szyny karniszwoe sufitowe, aluminiowe szyny karniszowe,

Szyna karniszowa pojedyncza, a może zestaw dwutorowy?

Producent Creativa by Cezar w swoim asortymencie posiada dostępne zarówno szyny karniszowe pojedyncze jak i podwójne. Karnisz pojedynczy to opcja, która sprawdza się w między innymi w przypadku, gdy na oknach zamontowano już rolety, a karnisz służy jedynie po to, by zawiesić dekoracyjne lekkie firanki. Szyny pojedyncze świetnie sprawdzają się w takich miejscach jak kuchnia czy łazienka. Szyny karniszowe dwutorowe to rozwiązanie skierowane wszędzie tam, gdzie planujemy dodatkowo zawiesić ozdobne grube tkaniny. Najczęstszym miejscem wykorzystania modeli podwójnych są salony oraz sypialnie.

Wybierz karnisz według swoich upodobań! Pierwszym krokiem przed wyborem karnisza jest dokładne zmierzenie rozmiaru okna. Zbyt krótki karnisz nie spełni swojej funkcji, zaś zbyt długi niepotrzebnie zajmie miejsce i nie będzie wyglądał zbyt estetycznie. Rozwiązaniem, o którym warto wspomnieć jest możliwość łączenia ze sobą elementów w odcinki odpowiadające wykańczanemu wnętrzu. Gdy połączone szyny aluminiowe są zbyt długie, nie pasują do siebie, bez problemu możemy je skrócić piłą (ręczną lub elektryczną) z ostrzem do metalu o drobnym uzębieniu. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na estetykę karnisza. Dostępne są modele w różnych kolorach (biały, czarny, szary), długościach (100 cm, 150 cm,200 cm, 250 cm), o dekoracyjnym zaoblonym zakończeniu (system ZD) oraz o klasycznym – prostym kształcie (system ZS).

Proces montażowy

Karnisze sufitowe mocujemy na specjalnych uchwytach sufitowych za pomocą kołków rozporowych mocowanych bezpośrednio do stropu. Uchwyty montowane są w symetrycznych odstępach w zależności od długości szyny i ciężaru zastosowanych tkanin (w odstępach mniej więcej co 50-70 cm). Podczas łączenia szyn aluminiowych potrzebne będzie użycie odpowiedniego łącznika. Jest to plastikowy element, który ustawi szyny w odpowiednim położeniu, zapewniając odpowiednią sztywność konstrukcji. Zastosowanie łączników jest szczególnie ważne w momencie przesuwaniu suwaków po prowadnicy karnisza.

Montaż karniszy jest dość prosty, należy jednak do tego odpowiedni się przygotować. Do montażu karniszy potrzebne nam będą: poziomnica, wkrętak, ołówek oraz linijka.

Pierwszym etapem montażu szyn sufitowych jest wymierzenie i zaznaczenie na suficie miejsca mocowania uchwytów. Odległość od ściany zależna jest od kilku czynników. Jednym z nich jest szerokość parapetów i grzejników, co może wpłynąć na kolizje z firaną lub zasłoną. Odległość między ścianą a szyną powinna wynosić 10 – 15 cm. Zachowanie odpowiedniego odstępu umożliwi swobodne rozsuwanie firan i zasłon podczas otwierania okna.

Kolejnym etapem jest wywiercenie otworów oraz przymocowanie uchwytów sufitowych. Szyny karniszowe sufitowe wyposażone zostały w innowacyjny system Smart Click, czyli sprawdzony i niezawodny mechanizmu ułatwiający montaż. Prace zakańczamy poprzez wciśnięcie szyny oraz dokręcenie śruby gwarantującej zaciśnięcie blokady. Zarówno szynę jak i uchwyt zakańczamy zaślepkami załączonymi w zestawie.

Jak dobrać karnisz? – podsumowanie

Przy wyborze należy zwrócić uwagę na dwie kwestię:

  • Liczba szyn – to kwestia, którą trzeba przemyśleć już na wstępie. Jeśli chcesz wykończyć wnękę okienną przy użyciu zasłon i firan, koniecznie zdaj się na karnisz z dwoma torami. W przeciwnym razie, jeśli stawiasz jedynie na firany lub zasłony, wystarczy jeden drążek.
  • Szerokość karnisza – wartość ta często przysparza wielu zagwozdek. Jeśli chcesz uzyskać naprawdę dobry efekt dekoracyjny i swobodnie rozsunąć firany czy zasłony w ciągu dnia, aby nie ograniczały dopływu światła do wnętrza, karnisz powinien wystawać poza krawędzie wnęki okiennej o mniej więcej 20-25 cm. Aranżacja okienna w takim wydaniu będzie prezentować się świetnie i pozwoli na wygodne sterowanie światłem dziennym wpadającym do wnętrza mieszkania.